Konferencja Redakcji Czasopism Naukowych Uniwersytetu Łódzkiego 2025
Czasopisma Uniwersytetu Łódzkiego są synonimem naukowej jakości, docenianej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz międzynarodowe bazy treści naukowych. Kluczem do sukcesu periodyków jest współpraca zespołów redakcyjnych ze specjalistami związanymi z Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego, którzy systematycznie rozwijają swoje kompetencje i wiedzę, dbając o najwyższe standardy wydawnicze.
9 czerwca 2025 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ (Kopcińskiego) odbędzie się organizowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego konferencja „Czasopisma naukowe wobec wyzwań cyfrowego świata: lokalność, cytowalność, umiędzynarodowienie”, nad którą patronat objęła Prorektorka Uniwersytetu Łódzkiego ds. nauki, prof. Dorota Golańska.
Czasopisma naukowe to dominujący kanał komunikacji naukowej, czyli rozmów o tym, co ważne w obszarze akademickim. Dzieląc się doświadczeniami i dobrymi praktykami, możemy właściwie zadbać o przestrzeń tej rozmowy — mówi Agnieszka Kałowska-Majchrowicz, kierowniczka Działu Wydawniczego Czasopism WUŁ. Jak sprawić, by nowoczesne technologie służyły humanistyce i naukom społecznym? Czy można pogodzić specyfikę lokalności z wymogami umiędzynarodowienia? Czy w humanistyce jest miejsce na dane i wskaźniki? To zaledwie kilka zagadnień, które poruszymy podczas paneli i dyskusji, kontynuuje redaktorka.
Konferencja będzie okazją do rozmowy, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się dobrymi praktykami. Wezmą w niej udział eksperci i praktycy zajmujący się nadzorowaniem procesu wydawniczego czasopism, ich indeksacją oraz promocją w mediach cyfrowych.
Zapraszamy do udziału w konferencji wszystkie osoby chcące pogłębić swoją wiedzę w zakresie zarządzania czasopismami naukowymi w dynamicznie zmieniającym się świecie cyfrowym, w tym redaktorów naczelnych periodyków, sekretarzy redakcji i pracowników działów promocji. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zgłoszenia należy składać do 9 maja 2025 r. poprzez FORMULARZ.
Ramowy plan konferencji:
9: 00 – Otwarcie Konferencji, wystąpienie Prorektorki ds. Nauki, prof. Doroty Golańskiej
Dyskusja
10:00 – 11:30 Panel 1
Aleksandra Brzozowska (BUŁ): Dane badawcze i data papers w czasopismach
Dr Mateusz Krzekotowski (WUŁ): Promocja czasopism naukowych – techniki, narzędzia, efekty.
Dr Jolanta Dybała (Studia Ceranea, Folia Archaeologica): Promocja czasopism naukowych w cyfrowym świecie
Dyskusja
11:30 – 11:45 Przerwa kawowa
11:45-14:00 Panel 2
Prof. Marzena Woźniak-Łabieniec (Folia Litteraria Polonica): Lokalność a umiędzynarodowienie
Prof. Bartosz Wojciechowski (Folia Iuridica): Specyfika czasopism prawniczych wobec wymóg ministerialnych: cytowalność i umiędzynarodowienie
Redakcje czasopism Qualitative Sociology Review i Przegląd Socjologii Jakościowej: Nauki społeczne w cyfrowym świecie
Dyskusja
Pełen program konferencji zostanie opublikowany do 15 maja 2025 r.