Plac Wolności w Łodzi – przestrzeń odzyskana (spotkanie)
Punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja Carla Abbotta pt. „Planowanie miast” z serii Krótkie Wprowadzenie, przetłumaczona przez Mariusza Sokołowicza, opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Plac Wolności powstał w XIX wieku jako centrum Nowego Miasta w Łodzi. Na przestrzeni lat przeszedł wiele przeobrażeń, tracąc swoje pierwotne funkcje. Jeszcze do niedawna jawił się łodzianom głównie jako nieprzyjazne, ruchliwe i głośne rondo.
Przełom nastąpił w 2024 roku dzięki realizacji projektu rewitalizacji Placu, przygotowanego przez dwie pracownie architektoniczne: mamArchitekci i A2P2 Architecture & Planning. Powstała tętniąca życiem przestrzeń, którą Towarzystwo Urbanistów Polskich wyróżniło pierwszą nagrodą w konkursie na najlepiej zorganizowaną przestrzeń miejską.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone przekształceniom Placu Wolności, planowaniu miast dawniej i dziś oraz aktualnej polityce miejskiej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja Carla Abbotta pt. „Planowanie miast” z serii Krótkie Wprowadzenie, przetłumaczona przez Mariusza Sokołowicza, opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
W dyskusji udział wezmą:
• dr Łukasz Pancewicz (pracownia A2P2 Architecture & Planning), współautor projektu rewitalizacji Placu Wolności,
• dr Błażej Ciarkowski – architekt i historyk sztuki.
Rozmowę poprowadzi Mariusz Sokołowicz – profesor Uniwersytetu Łódzkiego i miejski działacz społeczny.
Miejsce spotkania: Biblioteka Wolność.
O książce
Krótkie wprowadzenie do planowania miast stanowi przegląd rozwoju tej dziedziny wiedzy i akcentuje jej ważną rolę w coraz bardziej zurbanizowanym świecie. Odwołuje się przede wszystkim do dorobku architektury i urbanistyki, choć zawiera także nawiązania do ekonomii i socjologii miast oraz do zagadnień ekologicznych. Fascynująca opowieść o miastach toczy się wokół siedmiu obszarów planowania, takich jak: projektowanie układu ulic, równowaga między koncentracją zabudowy a jej rozproszeniem, rewitalizacja najstarszych dzielnic miejskich, konflikty na tle różnic społecznych i etnicznych, zarządzanie w dużych regionach miejskich, traktowanie miast jako systemów naturalnych oraz odporność na zagrożenia lub szoki naturalne i społeczno-ekonomiczne. Dane te wskazują, jak planowanie ewoluowało na przestrzeni lat, gdy kolejne pokolenia planistów rozwijały nowe podejścia w odpowiedzi na przemiany zachodzące w gospodarce i społeczeństwie.
Rozmowa - Po co nam planowanie miast?
Zapraszamy także na spotkanie z prof. Mariuszem Sokołowiczem, które odbędzie się dzień po debacie - w piątek, 7 lutego 2025 r. o godzinie 17.00. w Bibliotece Secesja.Archihub. Mariusz Sokołowicz opowie o tym, po co nam planowanie miast. Spotkanie odbędzie się w ramach popularyzatorskiego cyklu „Nauka inspiruje” .